Skip to content
+48 703 803 033
Menu
Strona główna » O pizzy » Sos pomidorowy do pizzy — kulinarne wskazówki i ciekawostki

Sos pomidorowy do pizzy — kulinarne wskazówki i ciekawostki

Pizza nie od zawsze kojarzyła się z sosem pomidorowym i licznymi dodatkami. W czasach Rzymskich pizza bez sosu pomidorowego była standardem. Mieszkańcy tego miasta jedli pizze z oliwą lub roztopionym serem.

Za sprawą kreatywnego kucharza podejście Włochów do pizzy zmieniło się o 180 stopni. Podana na cześć odwiedzin Królowej Małgorzaty Sabaudzkiej pizza Margarita zmieniła nawyki żywieniowe Neapolitańczyków. Od tego czasu minęło ponad 134 lata, a pizza z sosem pomidorowym nadal cieszy się sporym uznaniem.

Dziś pizza na sosie z czerwonych pomidorów jest standardem. Oto kilka przepisów i wskazówek, jak zrobić dobry sos z pomidorów.


Wybór składników, czyli o dobrych pomidorach słów kilka

Najważniejszą bazą sosu do pizzy są pomidory. Pierwsze owoce tej rośliny trafiły do Włoch z Ameryki Południowej. Dzięki wyprawom konkwistadorskim o pomidorach dowiedziała się cała Europa.

Kiedy pomidory dodarły do Neapolu, były traktowane jako dekoracje. Z uwagi na czerwony kolor ludzie uważali, że są zatrute. Przekonanie to zmienił pewien rolnik, który za sprawą głodu dodał owoc do swojego chleba. Eksperyment powiódł się. Rolnik nie doznał objawów zatrucia, a na dodatek zmienił losy tego warzywa w bazowy składnik pizzy. Od XVI wieku pomidory stały się przysmakiem biednych i bogatych.

Chcesz dowiedzieć się o tradycyjnej pizzy z Włoch

Dziś możemy się cieszyć odmianami, które nieodłącznie kojarzą się z przepisami na włoską pizzę na cienkim cieście. Oto kilka rodzajów pomidorów dodawanych do pizzy:

San Marzano-pizza z dodatkiem pomidorów o śliwkowym kształcie nieodłącznie kojarzy się z Neapolem. Ten czerwony owoc jest bazą do pizzy neapolitańskiej, która jest wyrobem tradycyjnym, zarejestrowanym w Europie znakiem Gwarantowana Tradycyjna Specjalność (ang. Traditional Speda/ity Guaranteed – TSG). Pomidory do pizzy San Marzano są uprawiane na wulkanicznej glebie w cieniu Wezuwiusza.

– Pomidor Roma-pizza bez sosu pomidorowego z odmiany Roma jest prawdziwym grzechem. Podobnie jak wyżej wymienione pomidory odmiana Roma ma kształt śliwki. Z uwagi na swoją jędrność pomidory te nadają się do sosu do pizzy oraz konserw.

Na rynku istnieje szereg pomidorów, które z powodzeniem możemy wykorzystywać do sosów. Do pizzy szczególnie polecane są odmiany śliwkowe, które z powodzeniem znajdziemy w Polskich marketach.

Przykładowe przepisy na sos z czerwonych pomidorów

 

Sposób I-sos do pizzy z koncentratu

To szybki przepis na pizze z czerwonych pomidorów. Wykonany z koncentratu sos do pizzy charakteryzuje się intensywnym smakiem i szybszym czasem gotowania. Do przygotowania sosu pomidorowego do pizzy wystarczą 3 pełne łyżki koncentratu, które należy połączyć z 50 ml wody i 1 łyżką oliwy. Do płynnych składników należy dodać przeciśnięty przez praskę czosnek, suszoną bazylię, oregano i cukier. Porada kucharza: Robiąc, sos do pizzy z koncentratu warto, dodać produkt z 30% zawartością pomidorów o naturalnym składzie.

 


Sposób II -sos do pizzy z pomidorów z puszki

By klasyczna pizza Margarita smakowała jak najlepiej, warto użyć pomidorów z puszki. W licznych marketach możemy znaleźć prawdziwie włoskie pomidory. Oto sos do dowolnej pizzy Rossa:

Na rozgrzanym maśle podgrzać czosnek. Do pachnącego czosnku wrzucić pomidory z puszki i w dowolnej kolejności dodawać zioła m.in. bazylię i oregano (wedle uznania). Całą mieszankę doprawić połową łyżeczki cukru. Tak powstały sos pomidorowy do pizzy gotować aż do uzyskania odpowiedniej gęstości (około 5 minut na średnim ogniu), ostudzić sos i przełożyć go do blendera i zmiksować. Jeśli posiadamy sprzęt do rozdrabniania ciepłych składników, możemy od razu przystąpić do blendowania.
Gotowy sos pomidorowy możemy dodatkowo doprawić solą, pieprzem i ziołami.

Tego rodzaju przepisy na sos do pizzy możemy łączyć z różnymi smakami. Do czerwonego sosu pasuje pizza z rukolą i szynką parmeńską czy pizza z kurczakiem. Sos można wykorzystać do wielu innych dań i potraw-jako zamiennik ketchupu.