Skip to content
+48 703 803 033
Menu
Strona główna » O pizzy » Historia włoskiej pizzy — od starożytności aż do dziś

Historia włoskiej pizzy — od starożytności aż do dziś

Pizza — to włoska specjalność, która zachwyciła cały świat. Dzięki nieskończonej liczbie modyfikacji każda z kuchni świata podaje pizze w zupełnie inny sposób.

Mimo różnych dodatków spód ciasta na pizzę pozostaje niezmienny. Woda, mąką, drożdże, sól i cukier to wszystko, czego potrzebujesz. Tylko różnorodne dodatki i sos sprawią, że kulinarna podróż po świecie pizzy będzie możliwa.

Aby jednym kęsem przenieść się do kulinarnego świata Włoch, warto zapoznać się z historią włoskiej pizzy, która swoim zasięgiem obejmuje antyczną Mezopotamię.

Początki włoskiej pizzy

Istnieje wiele źródeł, które nie są w stanie określić dokładnej daty lub twórcy przepisu na ciasto na pizze. Przyjęło się, że pierwsze włoskie pizze zaczęły powstawać ponad 3000 lat temu. Wówczas cienkie ciasto na pizze z dodatkami zaczęto spożywać w Mezopotamii, Egipcie oraz Grecji.

Jedną z pierwszych receptur na pizze lahmacun (mięso w cieście) rozpowszechniły ludy Asyryjczyków zamieszkujące północną Mezopotamię. Zwana obecnie jako pizza turecka jest podawana jako meze, czyli przystawka. Pizzę lahmacun znajdziemy na tureckich ulicach i straganach.

W Egipcie pizza na drożdżach była podstawą żywienia. Pierwotna receptura na ciasto na pizze składała się z: z mąki, wody i miodu, uformowanego na kształt słońca. Natomiast w Grecji używano rodzaju chleba zwanego plakous, aromatyzowanego czosnkiem, cebulą i różnymi aromatami.

Około roku 500 n.e. placki a la pizza zawitały do Rzymu. Była to potrawa stworzona na liczne wyprawy. Żołnierze za czasów Dariusza I Wielkiego zajadali placki a la pizza z solą, z serem i daktylami. W roku 997 n.e. w dziele “Gaetano Diplomatic Code Vol. I of Gaeta” użyto po raz pierwszy słowa pizza. Od XVI roku pizza była popularnym daniem małych straganów.

Po 1700 roku pizza biała, którą Włosi określali jako bianca (pizza bez sosu) zaczęła nabierać nowego znaczenia. Do serwowanego na ulicy smakołyku zaczęto dodawać przetarte pomidorowy.

W takiej formie zaczęła powstawać pizza neapolitańska w dwóch formach. Nie ma dokładnej daty powstania ciast z pomidorami. Jednakże do czasów dzisiejszych znamy restaurację, gdzie od 1738 roku serwowana jest pizza Marinara z pomidorami, czosnkiem i oregano. Pizzeria nosi nazwę Port’Alba i znajduje się w stolicy Neapolu.

Historycznymi recepturami Neapolitańczycy podzielili się z innymi kulturami
m.in. Amerykanami, o czym przeczytasz tutaj

 Zanim pizza z pomidorami, stała się daniem dworskim w 1843 roku, opisano dodatki do pizzy, a ponad 40 lat później pizza rossa stała się eksperymentem kulinarnym.

Podczas czerwcowego przyjazdu królowej Włoch Małgorzaty Sabaudzkie szef kuchni Raffaele Esposito stworzył pierwszą „pizzę Margherita”. Inspiracją do stworzenia pizzy w kolorach włoskiej flagi były: pomidory (czerwień), ser mozzarella (biel) oraz bazylia (zieleń).