To dość trudne do rozszyfrowania pytanie. Nie ma jednej osoby, która zajęła się wprowadzeniem przepisu na ciasto na pizze z Włoch, ale historia jest na tyle ciekawa, by ją opowiedzieć.
Początki pizzy Amerykańskiej
Pierwsze przepisy na włoską pizzę pojawiły się wraz z napływem do Stanów neapolitańskich emigrantów. Sam proces asymilacji oraz chęć zaakcentowania swoich korzeni sprawił, że włoska gastronomia zaczęła kwitnąć.
W różnych częściach Stanów Zjednoczonych, zaczęły pojawiać się coraz to nowe restauracje serwujące pizze w stylu amerykańskim.
Do pierwszej z nich możemy zaliczyć pizzerię Lombardi’s, której właścicielem był Gennaro Lombardi. Jego cienkie ciasto na pizze z dodatkami dało początek prawdziwej wariacji, a mianowicie pizzy na bogato.
Zanim jednak to nastąpiło pizza New York, miała poważnego konkurenta, a mianowicie pizze z pomidorami z New Jersey. Plotka głosi, że odmiana pizzy sycylijskiej pochodzi z restauracji Trenton.
Nowe oblicza pizzy z Ameryki
Potomkowie emigrantów z Neapolu Ike Sewell i Ric Riccardo otworzyli w 1943 roku kolejną włoską pizzerię, która zatrzęsła rynkiem gastronomicznym. W Pizzerii Uno serwowano pizze deep dish w stylu Chicago. Ciasto to posiadała okrągły, drożdżowy korpus ze środkowym wypełnieniem. Amerykańska Pizza Chicago doczekała się własnego święta obchodzonego, co roku 5 kwietnia jako Narodowy Dzień Pizzy Deep Dish.
W pracowniczym mieście Detroit w 1946 roku powstał kolejny przepis. W restauracji Buddy’s Rendezvous kucharze stworzyć przepis na pizze Detroit na cienkim spodzie-dobrej przekąski do piwa i wina. W latach 50. rozpowszechniła się kolejna receptura-przepis na pizze z kiełbasą pepperoncino. Jeśli chodzi o miejsce powstania pizzy, jest ono nieznane. Niektóre źródła podają, że pierwsze pizze pepperoni pojawiały się na dolnym Manhattanie już w 1919 roku.
Tradycyjna pizza amerykańska występuje także w wersji śródziemnomorskiej. W 1980 roku człowiek o imieniu Eda LaDou i szefowie kuchni słynnej restauracji Chez Panisse wynaleźli pizze z owocami morza w stylu Kalifornijskim.
Tym ostatnim wynalazkiem kulinarnym zamknęliśmy pasjonującą historię pizzy w Amerykańskim stylu.